![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMgmRdnVNVHEVa-lOaUD1h8Tjmj7qk-dIkaIbiJT2EsrPeU4LEYDIZnSIzOiSq5ZhcnDcsHD98pqEGuRtbOPmfxk727W6DE-1V97bwb7yB-d_cXt2mEncx_NZgwnrY6WKzTkfTnl1MIq6H/s400/motorhead.jpg)
Krille: Orimligt. Hur små ställen spelade Motörhead på på den tiden? När är det?
Death Row-Henrik: 1985 tror jag. ”No remorse”-eran. Samma tidpunkt när de spelade i Malung, Kiruna, Södertälje och gud vet vart på sin It never gets dark-turné. Ganska på dekis. Två år senare är de förband till Slayer... Stackars Lemmy. Också en orimlig spelning:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbiwqDBx_g5C1NaRju9XRsMj-8H_jsArxoqxi4NaYOpPyPSF-NZ8fj9bL4XT8LjfgsPVdVrxCM56NH2GWHUnZEitzQwTe24MeWex4Ezi2wg-iY9RSeFf0W_lqoawfqeaBGayf7zbxapGSg/s400/celticfrost.jpg)
Krille: Varför är det aldrig sådana spelningar nu för tiden?
Death Row-Henrik: Det är det ju. Bara att alltihop är trötta återföreningar
Krille: Näe inte på samma sätt. Det var ju som inte paketturnéer som det är nu. Motörhead spelade i deras stad – då får Necros vara förband givetvis. Nu är allt bara färdigpaketerade och färdigtuggade festivalturnéer. Aldrig lokala förband. Sista jag känner till är när Disco Volante var förband till Limp Bizkit. Och bara det var väl beyond orimligt, antar jag.
Death Row-Henrik: Allt var kanske mera DIY. Motörhead var på dekis och det var väl bara punkare och thrash metal-folk som diggade dom. Så det är klart Necros, COC och Die Kreuzen och alla de andra fick vara förband. Fast är det inte liiite så i USA fortfarande? Inne på Gigposters verkar det alltid vara nån ”Local Support” på ganska många nya affischer. I Sverige är det ju fan som att ta sig ur Alcatraz (fängelset, inte bandet) för att få spela förband till Graveyard typ. Skitsverige.